INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Tomasz Augustynowicz      Wizerunek wygenerowany przez narzędzie Sztucznej Inteligencji (Freepik) na podstawie fotografii portretowej Augustynowicza.

Tomasz Augustynowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Augustynowicz Tomasz (1809–1891), lekarz i botanik. Syn Macieja, urodził się w Wileńszczyźnie, kształcił się w gimnazjum świsłockiem, następnie w Uniwersytecie Wileńskim, którego wydział medyczny ukończył w r. 1835 ze złotym medalem. W tymże roku w Wilnie wydał podręcznik dla studentów: Instrumenta chirurgica in discentium commodum 50 tabulis depicta et lapidi incisa. Wstąpiwszy następnie do wojska rosyjskiego jako lekarz briańskiego pułku strzelców i 7-ej brygady artylerji, pozostawał w służbie wojskowej do r. 1842. Jednocześnie oddawał się badaniom fauny krajowej zrazu na Ukrainie, gdzie osiadł na stałe, ogłaszając w Kijowie w r. 1853 pracę o O dikorastuszczich wraczebnych rastienjach Połtawskoj Gubiernji. W r. 1868 został inspektorem sanitarnym permskiej gubernji, badając jednocześnie razem z dr Grabowskim plagę ówczesną, wściekliznę, dla której zwalczania opracował specjalną instrukcję. Za główną jednak jego zasługę należy mu poczytać prace botaniczne, będące owocem długich i sumiennych studjów. W tym celu przedsięwziął kilka podróży naukowych w głąb Azji, badając szatę roślinną głównie Sachalinu i okręgu jakuckiego. Najbardziej znane ekspedycje w 1871 i 2 r. w okr. zabajkalskim k. Władywostoku i na Sachalinie, w 1874 r. nad Obią w gub. tobolskiej i k. Kiereńska w gub. irkuckiej, w 1875 i 6 r. nad Kotymą. Był pierwszym uczonym botanikiem, który dotarł w te strony, toteż owocem jego pracy stał się zbiór przeszło 40.000 okazów roślinności syberyjskiej. Zbiór ten opracowywany m. i. przez Herdera i Trautvettera, stał się własnością rosyjską i stanowił jedną z osobliwości ogrodu Botanicznego w Petersburgu. Sprawozdania z ekspedycyj naukowych ogłaszał w r. 1870 w czasopiśmie »Gołos«. Zmarł w r. 1891. Jego imieniem nazwano nowy gatunek turzycy Carex Augustynowiczi Meinh (ausen).

 

Kośmiński, Słow. lekarzów pol., W. 1888; »Ist. wiest.«, XLVI, 861; Hryniewiecki Br., Przyczynek do znajomości flory ziemi Czukockiej. Arch. Nauk Biol. Twa Nauk. Warsz., t.1, 1922, 315; Zieliński St., M. Słownik pionjerów pol., W. 1933.

Stefan Pomarański

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.